Finnish textiles

Välkommen att utforska ett urval finländska textilier. Ryor har tillverkats och använts åtminstone sedan vikingatiden, men den äldsta finländska bevarade ryan är från 1600-talet och då användes ryor av kungligheter och de rika som sängtäcken. I och med nationalismen under 1800-talet väcktes i Finland ett nytt intresse för att bevara och föra vidare de hantverkstraditioner som höll på att falla i glömska. År 1897 grundades Finska handarbetets vänner som började arbeta för att återuppliva ryatraditionerna genom att samla på och nyproducera gamla folkliga ryor samt skapa nya ryor i nationalistisk stil.

Under mellankrigstiden ökade ryornas värde i Finland i och med att textilkonsten fick en ledande position inom konstindustrin. Ryornas folkliga stil började allt mer utvecklas mot en mer enkel och praktisk stil. 1920-talets internationella stilinfluenser, allt från art deco till funktionalismen, togs emot med öppna armar och påverkade starkt ryornas design, i motsats till många andra konstformer i Finland. Funktionalismens raka linjer och komponerade kantighet lämpade sig väl till ryatekniken, men även till den finländska ryastilen då geometriska mönster och färgfält hade långa anor inom de finländska ryornas motivvärld. Till exempel delade Elsa Kallio, en av de första ryaformgivarna för Finska handarbetets vänner, upp bottenfärgerna i sina funkisryor i nästintill rektangulära fält i olika storlekar och färger, vilket skapade ett levande uttryck i hennes ryor.