Bälte, bronsspänne modell 27, läder. Kalevala Koru, Helsingfors.

Spännets diameter 70 mm.
Bältets längd 63-89 cm.
Bredd 40 mm.

Ställvis slitage.

Förlagan till bältesspännet är lejonspännet från 800-talet som hittats i Ylipää i Lieto.

Källa: Kalevala Korus bildarkiv.

Klubbat pris
97
1 093
102
Utropspris
100 EUR
Budhistorik (11 bud)
28 feb 2021 18:18
97 EUR
28 feb 2021 18:18
92 EUR
28 feb 2021 17:08
80 EUR
28 feb 2021 17:03
75 EUR
28 feb 2021 10:36
71 EUR
28 feb 2021 10:36
66 EUR
28 feb 2021 10:36
65 EUR
24 feb 2021 6:36
60 EUR
22 feb 2021 18:03
55 EUR
22 feb 2021 18:03
50 EUR
21 feb 2021 21:06
40 EUR