Germund Paaer

(Finland, 1881-1950)
Germund Paaer
(Finland, 1881-1950)

Germund Paaer, Kaulakoru, modell 60, brons. Kalevala Koru, Helsingfors. 1940-70-tal.

Hängets diameter 63 mm.
Kedjans längd 70 cm.
Med originalask.

Obetydligt ytslitage.

Formgiven utgående från vikingatida smycken hittade i västra Finland.

Konstnären Germund Paaer (1881-1950) var Kalevala Korus första chefsdesigner. Det kan sägas att Kalevala Koru var i börja inte bara dess grundares skapelse utan även Germund Paaers. Han ansvarade för smyckeformgivningen på Kalevala Koru ända fram till 1950 och under denna tid hann han formge hundratals smycken. Paaers riktlinje var: "Smyckenas kanter måste vara helt och hållet släta. Det är kvinnornas känsliga händer som rör vid dem och då får det inte finnas några som helst ojämnheter och de får inte heller vara vassa!".

Paaer var en talangfull, entusiastisk och väldigt produktiv formgivare men var trots det anspråkslös. Den mest omtyckta smyckeserien Paaer formgav är "Kuutar", som har tillverkats sedan 1940-talets mitt. Utöver smycken formgav Paaer under 1940-talet över 300 av de inredningsföremål i trä, med utgångspunkt i äldre allmogeföremål som Kalevala Koru tillverkade under denna tid.

Källor: Kalevala Korus bildarkiv

Klubbat pris
55
620
58
Utropspris
120 EUR
Budhistorik (3 bud)
27 feb 2021 16:38
55 EUR
22 feb 2021 18:08
50 EUR
21 feb 2021 8:52
30 EUR