Eero Rislakki

(Finland, 1924-2017)
Eero Rislakki
(Finland, 1924-2017)

Eero Rislakki, Brosch, nr 642, silver, rosenkvarts. Kalevala Koru, Helsingfors 1959.

Mått 66 x 20 mm.
Total vikt 7,5 g.

Smärre slitage.

Eero Rislakki (1924-2017) var en mångsidig konstindustriell formgivare och var 1951-1956 formgivare för Kalevala koru. Han formgav till att börja med smycken med utgångspunkt i forntida bronssmycken, men övergick sedan till att utveckla ett modernt formspråk för Kalevala koru i sina ädelstenssmycken.

Rislakkis vision var att förenkla Kalevla korus formspråk och föra in moderna smycken i Kalevala korus produktion. De smycken med ädelstenar som han formgav för Kalevala koru var banbrytande då ädelstenarna han använde var finländska. Rislakki var således en av pionjärerna inom användningen av finska ädelstenar. Under 1950-talet släppte Kalevala koru ett nytt smycke för varje år som varje gång hade en ny ädelsten som en del av smycket.

Rislakki utnämndes 1996 till hedersmedlem av Teolliset Muotoiliat TKO. År 2005 förlänades Rilsakki Pro Finlandia-medaljen.

Klubbat pris
50
571
52
Utropspris
100 EUR
Budhistorik (2 bud)
25 feb 2021 18:05
50 EUR
22 feb 2021 21:10
40 EUR