Pentti Sarpaneva

(Finland, 1925-1978)
Pentti Sarpaneva
(Finland, 1925-1978)

Pentti Sarpaneva, Halsband, silver och spektrolit. Kalevala koru (Holger Lindström), Helsingfors 1965.

Hängets höjd 65 mm.
Kedjans länd 64 cm.
Total vikt 46,1 g.

Anlupen. Slitage.

Pentti Sarpaneva (1925-1978) formgav på 1960-talet smycken för Kalevala koru. Dessa var relief-liknande, bysansinspirerade brons- och silversmycken. Denna typ av smycken var nya för sin tid med sin grova yta och skulpturala formspråk som Sarpaneva och Björn Weckström använde sig av och utvecklade under 1960-talet.

Klubbat pris
480
5 438
501
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (25 bud)
11
28 feb 2021 16:59
480 EUR
8
28 feb 2021 16:45
460 EUR
11
28 feb 2021 16:30
440 EUR
8
28 feb 2021 16:30
420 EUR
11
28 feb 2021 16:30
420 EUR
8
28 feb 2021 15:57
400 EUR
10
28 feb 2021 15:56
399 EUR
10
28 feb 2021 15:56
370 EUR
8
28 feb 2021 15:48
350 EUR
10
28 feb 2021 15:48
333 EUR
10
28 feb 2021 15:44
301 EUR
8
28 feb 2021 15:35
290 EUR
10
28 feb 2021 15:34
270 EUR
8
28 feb 2021 15:34
250 EUR
10
28 feb 2021 13:55
230 EUR
9
28 feb 2021 13:54
210 EUR
9
27 feb 2021 16:37
200 EUR
8
24 feb 2021 13:14
177 EUR
23 feb 2021 21:04
157 EUR
21 feb 2021 23:36
120 EUR
21 feb 2021 12:07
110 EUR
21 feb 2021 8:39
50 EUR
20 feb 2021 15:25
40 EUR
20 feb 2021 12:24
35 EUR
20 feb 2021 10:52
30 EUR