Halsband "Skattcollier", sterlingsilver. Kalevala Koru, Helsingfors 1993.

Hängets höjd 30 mm.
Kedjans längd 62 cm.
Vikt 11,7 g.

Obetydligt ytslitage.

Förlagan till hänget är fornfynd från Linnanniemi i Tavastehus från 1000-1100-tal.

Källa: Kalevala Korus bildarkiv.

Klubbat pris
60
680
63
Utropspris
90 EUR
Budhistorik (4 bud)
28 feb 2021 16:46
60 EUR
28 feb 2021 16:42
55 EUR
20 feb 2021 17:14
50 EUR
20 feb 2021 13:01
35 EUR