Germund Paaer

(Finland, 1881-1950)
Germund Paaer
(Finland, 1881-1950)

Germund Paaer, Halsband "Mångudinnan", sterlingsilver. Kalevala koru, Helsingfors 1972.

Hängets höjd 75 mm (utan öglor).
Kedjans längd 70 cm.
Vikt 28,6 g.

Smärre slitage.

Mångudinnan-smyckena är en av de mest kända Kalevala Korus smyckeserier, vilken formgavs av Germun Paaer på 1940-talet. Inspirerad av ornamentiken i vikingatida smycken skapade Paaer smyckeserien som fick sitt namn efter den finska mytologiska mångudinnan Kuutar från Kalevala. Spiralmotiven på örhängena symboliserar livets cirkel medan de små hängena driver ut onda andar. Mångudinnan-serien är en av Kalevala Korus äldsta än i produktion varande smyckeserier.

Konstnären Germund Paaer (1881-1950) var Kalevala Korus första chefsdesigner. Det kan sägas att Kalevala Koru var i börja inte bara dess grundares skapelse utan även Germund Paaers. Han ansvarade för smyckeformgivningen på Kalevala Koru ända fram till 1950 och under denna tid hann han formge hundratals smycken. Paaers riktlinje var: "Smyckenas kant måste vara helt och hållet släta. Det är kvinnornas känsliga händer som rör vid dem och då får det inte finnas några som helst ojämnheter och de får inte heller vara vassa!".

Paaer var en talangfull, entusiastisk och väldigt produktiv formgivare men var trots det anspråkslös. Den mest omtyckta smyckeserien Paaer formgav är "Kuutar", som har tillverkats sedan 1940-talets mitt. Utöver smycken formgav Paaer under 1940-talet över 300 av de inredningsföremål i trä, med utgångspunkt i äldre allmogeföremål som Kalevala Koru tillverkade under denna tid.

Källor: Kalevala Korus bildarkiv och kalevala.fi.

Klubbat pris
140
1 578
148
Utropspris
150 EUR
Budhistorik (10 bud)
8
28 feb 2021 15:12
140 EUR
28 feb 2021 15:12
130 EUR
27 feb 2021 17:19
110 EUR
27 feb 2021 16:52
100 EUR
26 feb 2021 13:37
95 EUR
26 feb 2021 10:27
70 EUR
25 feb 2021 19:02
65 EUR
20 feb 2021 13:08
60 EUR
19 feb 2021 19:45
50 EUR
19 feb 2021 19:36
30 EUR