Halsband och Armband "Skatten från Halikko", sterlingsilver. Kalevala koru, Helsingfors 1982.

Halsbandets längd 50-70 cm. 10-24 mm.
Armbandets längd 20 cm. Bredd 10-11 mm.
Armbandet och halsbandet kan kopplas samman och skapa ett längre halsband.
Vikt 121 g.
Med originallåda.

Obetydligt ytslitage.

Förebilden till smycket är det halsband som hittades vid Åminne herrgård i Halikko, Finland. Halsbandet är en del av Halikkoskatten som hittades 1887 och som är daterad till 1100-talet. Skatten består av två silverprästkors, ett förgyllt silverkrusifix och en silverhalsband som består av filigrandekorerade pärlor. Halikkoskatten är det mest värdefulla fyndet i Finland och en av de mest betydande i Norden.

Källor: Kalevala korus bildarkiv och salo.fi - Salon kaupunki: Muinaishistoriaa ja Halikon aarre

Utropspris
700 EUR