Germund Paaer

(Finland, 1881-1950)
Germund Paaer
(Finland, 1881-1950)

Germund Paaer, Halsband, silver, modell 64. Kalevala Koru, Helsingfors 1944.

Hängets höjd 75 mm.
Kedjans längd 60 cm.
Vikt 45,2 g.

Åldersrelaterat slitage.

Förlagan är från 600-800-talet och hittad i Palviala i Karkku.

Källa: Kalevala Korus bildarkiv.

Klubbat pris
160
1 803
169
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (4 bud)
28 feb 2021 18:06
160 EUR
28 feb 2021 16:31
120 EUR
28 feb 2021 13:11
80 EUR
20 feb 2021 17:46
50 EUR