1290820

Germund Paaer

(Finland, 1881-1950)
Germund paaer, halsband, silver, modell 64. kalevala koru, helsingfors 1944.

Germund Paaer, Halsband, silver, modell 64. Kalevala Koru, Helsingfors 1944.

Hängets höjd 75 mm.
Kedjans längd 60 cm.
Vikt 45,2 g.

Åldersrelaterat slitage.

Övrigt

Förlagan är från 600-800-talet och hittad i Palviala i Karkku.

Källa: Kalevala Korus bildarkiv.

Frida Nyman
Frida Nyman
Guldsmed, värderare smycken (Finland)
+358 (0)50 407 9406

Slutpris
160
1 617
192
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (4 bud)
28 feb 18:06
160 EUR
28 feb 16:31
120 EUR
28 feb 13:11
80 EUR
20 feb 17:46
50 EUR