Germund Paaer

(Finland, 1881-1950)
Germund Paaer
(Finland, 1881-1950)

Germund Paaer, Brudkrona "Jäkäläkruunu", försilvrat mässing. Kalevala koru, Helsingfors 1940-1950-tal.

Höjd 9 cm. Övre diameter 10 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Kalevala korus "Jäkälkruunu", formgiven av Germund Paaer (1881-1950), var en av de mest populärä brudkronsmodellerna under 1940-talet. Paaer formgav kronan under krigstiden (1930-40-tal) och den tillverkades fram till 1960-talet.

Konstnären Germund Paaer var Kalevala Korus första chefsdesigner. Det kan sägas att Kalevala Koru var i börja inte bara dess grundares skapelse utan även Germund Paaers. Han ansvarade för smyckeformgivningen på Kalevala Koru ända fram till 1950 och under denna tid hann han formge hundratals smycken. Paaers riktlinje var: "Smyckenas kanter måste vara helt och hållet släta. Det är kvinnornas känsliga händer som rör vid dem och då får det inte finnas några som helst ojämnheter och de får inte heller vara vassa!".

Paaer var en talangfull, entusiastisk och väldigt produktiv formgivare men var trots det anspråkslös. Den mest omtyckta smckeserien Paaer formgav är "Kuutar", som har tillverkats sedan 1940-talets mitt. Utöver smycken formgav Paaer under 1940-talet över 300 av de inredningsföremål i trä, med utgångspunkt i äldre allmogeföremål som Kalevala Koru tillverkade under denna tid.

Källor: Kalevala Korus bildarkiv och Finna.fi.

Klubbat pris
1 050
11 834
1 096
Utropspris
120 EUR
Budhistorik (37 bud)
28 feb 2021 16:00
1 050 EUR
28 feb 2021 15:59
1 000 EUR
28 feb 2021 15:59
1 000 EUR
28 feb 2021 15:59
820 EUR
28 feb 2021 15:59
800 EUR
28 feb 2021 15:59
620 EUR
28 feb 2021 15:59
600 EUR
28 feb 2021 15:58
580 EUR
28 feb 2021 15:58
560 EUR
28 feb 2021 15:58
520 EUR
28 feb 2021 15:58
500 EUR
28 feb 2021 15:58
480 EUR
28 feb 2021 15:57
425 EUR
28 feb 2021 15:48
405 EUR
28 feb 2021 15:48
400 EUR
28 feb 2021 11:15
385 EUR
28 feb 2021 8:12
365 EUR
28 feb 2021 8:12
350 EUR
26 feb 2021 21:22
345 EUR
26 feb 2021 21:22
325 EUR
26 feb 2021 14:34
285 EUR
26 feb 2021 8:17
265 EUR
26 feb 2021 8:17
245 EUR
26 feb 2021 8:17
240 EUR
26 feb 2021 8:16
220 EUR
26 feb 2021 8:16
200 EUR
26 feb 2021 8:16
190 EUR
26 feb 2021 8:16
180 EUR
26 feb 2021 1:24
130 EUR
23 feb 2021 0:17
120 EUR
23 feb 2021 0:17
120 EUR
22 feb 2021 21:03
110 EUR
22 feb 2021 21:03
100 EUR
21 feb 2021 8:51
90 EUR
21 feb 2021 8:51
85 EUR
20 feb 2021 12:21
80 EUR
20 feb 2021 11:28
30 EUR