Armband "Linten fågel", 14K guld. Kalevala Koru, Helsingfors 2002.

Inre omkrets 20 cm.
Fågelns höjd 19 mm.
Vikt 13,3 g.

Obetydligt ytslitage.

Förlagan till armbandet är det smycke från 1000-talet som hittades år 1938 på Taskula backe vid Marie kyrka i Åbo.

Källa: Kalevala korus bildarkiv.

Utropspris
500 EUR