Germund Paaer

(Finland, 1881-1950)
Germund Paaer
(Finland, 1881-1950)

Germund Paaer, Örhängen "Mångudinnan", 14K guld. Kalevala koru, Helsingfors 1998.

Hängenas höjd 50 mm.
Vikt 10,1 g.

Obetydligt ytslitage.

Mångudinnan-smyckena är en av de mest kända Kalevala Korus smyckeserier, vilken formgavs av Germund Paaer på 1940-talet. Inspirerad av ornamentiken i vikingatida smycken skapade Paaer smyckeserien som fick sitt namn efter den finska mytologiska mångudinnan Kuutar från Kalevala. Spiralmotiven på örhängena symboliserar livets cirkel medan de små hängena driver ut onda andar. Mångudinnan-serien är en av Kalevala Korus äldsta än i produktion varande smyckeserier.

Konstnären Germund Paaer (1881-1950) var Kalevala Korus första chefsdesigner. Det kan sägas att Kalevala Koru var i börja inte bara dess grundares skapelse utan även Germund Paaers. Han ansvarade för smyckeformgivningen på Kalevala Koru ända fram till 1950 och under denna tid hann han formge hundratals smycken. Paaers riktlinje var: "Smyckenas kanter måste vara helt och hållet släta. Det är kvinnornas känsliga händer som rör vid dem och då får det inte finnas några som helst ojämnheter och de får inte heller vara vassa!".

Paaer var en talangfull, entusiastisk och väldigt produktiv formgivare men var trots det anspråkslös. Den mest omtyckta smyckeserien Paaer formgav är "Kuutar", som har tillverkats sedan 1940-talets mitt. Utöver smycken formgav Paaer under 1940-talet över 300 av de inredningsföremål i trä, med utgångspunkt i äldre allmogeföremål som Kalevala Koru tillverkade under denna tid.

Källor: Kalevala Korus bildarkiv och kalevala.fi.

Klubbat pris
910
10 301
968
Utropspris
800 EUR
Budhistorik (18 bud)
28 feb 2021 16:11
910 EUR
28 feb 2021 14:44
890 EUR
28 feb 2021 9:36
870 EUR
26 feb 2021 19:19
850 EUR
26 feb 2021 19:19
840 EUR
23 feb 2021 22:47
820 EUR
23 feb 2021 22:47
800 EUR
23 feb 2021 22:46
770 EUR
23 feb 2021 22:46
750 EUR
21 feb 2021 20:16
710 EUR
21 feb 2021 20:16
690 EUR
21 feb 2021 20:15
670 EUR
21 feb 2021 20:15
650 EUR
20 feb 2021 17:38
620 EUR
20 feb 2021 16:55
600 EUR
20 feb 2021 10:52
550 EUR
20 feb 2021 8:47
350 EUR
19 feb 2021 16:36
300 EUR
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?