Germund Paaer, Ring "Teljänneito", 14K guld. Kalevala koru, Helsingfors 2000.

Storlek 18/57.
Bredd 12
Vikt 3,5

Obetydligt ytslitage.

Konstnären Germund Paaer (1881-1950) var Kalevala Korus första chefsdesiger. Det kan sägas att Kalevala Koru var i börja inte bara dess grundares skapelse utan även Germund Paaers. Han ansvarade för smyckeformgivningen på Kalevala Koru ända fram till 1950 och under denna tid hann han formge hundratals smycken. Paaers riktlinje var: "Smyckenas kant måste vara helt och hållet släta. Det är kvinnornas känsliga händer som rör vid dem och då får det inte finnas några som helst ojämnheter och de får inte heller vara vassa!".

Paaer var en talangfull, entusiastisk och väldigt produktiv formgivare men var trots det anspråkslös. Den mest omtyckta smyckeserien Paaer formgav är "Kuutar", som har tillverkats sedan 1940-talets mitt. Utöver smycken formgav Paaer under 1940-talet över 300 av de inredningsföremål i trä, med utgångspunkt i äldre allmogeförmål som Kalevala Koru tillverkade under denna tid.

Källor: Kalevala Korus bildarkiv och kalevala.fi.

Utropspris
300 EUR