Halsband "Skatten från Halikko", sterlingsilver. Kalevala koru, Helsinki 1996.

Längd 74 cm.
Pärlornas diameter 10-19 mm.
Vikt 49,1 g.
Med originalask.

Obetydligt ytslitage.

Förebilden till smycket är det halsband som hittades vid Åminne herrgård i Halikko, Finland. Halsbandet är en del av Halikkoskatten som hittades 1887 och som är daterad till 1100-talet. Skatten består av två silverprästkors, ett förgyllt silverkrusifix och en silverhalsband som består av filigrandekorerade pärlor. Halikkoskatten är det mest värdefulla fyndet i Finland och en av de mest betydande i Norden.

Källor: Kalevala korus bildarkiv och salo.fi - Salon kaupunki: Muinaishistoriaa ja Halikon aarre

Klubbat pris
520
5 860
543
Utropspris
700 EUR
Budhistorik (8 bud)
28 feb 2021 17:07
520 EUR
27 feb 2021 18:35
500 EUR
27 feb 2021 8:00
480 EUR
26 feb 2021 18:26
420 EUR
24 feb 2021 9:22
400 EUR
22 feb 2021 7:45
350 EUR
21 feb 2021 23:38
320 EUR
20 feb 2021 6:50
300 EUR