1297940

Örhängen "Skatten från Halikko", stelringsilver, modell 213. Kalevala koru, Helsingfors.

Örhängen "skatten från halikko", stelringsilver, modell 213. kalevala koru, helsingfors.

Diameter 19 mm.
Vikt 9,6 g.

Obetydligt ytslitage.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - B600
Övrigt

Förebilden till smycket är det halsband som hittades vid Åminne herrgård i Halikko, Finland. Halsbandet är en del av Halikkoskatten som hittades 1887 och som är daterad till 1100-talet. Skatten består av två silverprästkors, ett förgyllt silverkrusifix och en silverhalsband som består av filigrandekorerade pärlor. Halikkoskatten är det mest värdefulla fyndet i Finland och en av de mest betydande i Norden.

Källor: Kalevala korus bildarkiv och salo.fi - Salon kaupunki: Muinaishistoriaa ja Halikon aarre

Frida Nyman
Frida Nyman
Guldsmed, värderare smycken (Finland)
+358 (0)50 407 9406

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

75
758
90
Utropspris
250 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
4 apr 11:42
75 EUR
4 apr 11:25
65 EUR
4 apr 9:38
60 EUR
3 apr 18:53
50 EUR
31 mar 7:25
30 EUR