Halsband "S:t Johannes vapen", brons. Kalevala koru, Helsingfors.

Hängets diameter 50 mm.
Kedjans längd 70 cm.

Obetydligt ytslitage.

Förlagan till hänget är från innan Finlands kristnades (före 1100-tal) och är en skyddande symbol.

Källa: Kalevala Korus bildarkiv.

Klubbat pris
45
507
47
Utropspris
100 EUR
Budhistorik (4 bud)
28 feb 2021 8:59
45 EUR
28 feb 2021 8:59
40 EUR
28 feb 2021 2:50
35 EUR
27 feb 2021 12:32
30 EUR