Ragnar Helsén, fåtölj med fotpall, Oxford modell 3543, Stjernmöbler för Firma Svenskt Tenn, formgiven 1968.
Benställning av betsad bok. Stoppad fåtölj med lös sittplymå. Klädsel i "Vägen" rosa. Sitthöjd 40, bredd 86 cm.
Blekt. Fläckar. Skador.
Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.
Läs mer