Fredrik Petersson Ström, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1784. Gustavianska.

Urnformade, släta med pärlstav och stämplade brodyrer. Uppsvängda hänklar samt toppigt lock med bärknopp. Stämplat ägarmonogram. Höjd 22 cm, total vikt 1 196 gram.

Bruksslitage.

Utropspris
16 000 SEK