Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Matta, semiantik Täbris, ca 374-376,5 x 268-276 cm.

Grön botten med polykrom dekor av stora bladslingor med maskaroner, djurhuvuden, fåglar, blommor samt hörnornament med stora nejlikor. Violett huvudbård med rankor med blommor, palmetter, arabesker, maskaroner och djurhuvuden. Inre sekundärbårdens ena hörn med inskription i stjärna: "Serkate Jabarzadeh Ghalibafan va Mahmoud “ (Företag: "Jabarzadeh-Ghalibafan och Mahmoud”).

Ställvis blekt, abrasher. Obetydligt ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador. Sidorna med trampveck och obetydliga skador.

Utropspris
20 000 SEK