Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Tre lådor. Dekor med mässingslister och beslag. Längd 111,5, bredd 54,5, höjd 83 cm. Nycklar medföljer.
Något solblekt, nedersta lådan med faner restusch. Nedersta nyckelbrickan något lös.
Skivan med lagning och retuscher.