Nils Sundström

(Sverige)
Nils Sundström
(Sverige)

Nils Sundström, spegel, gustavianskt stockholmsarbete.

Spegel signerad NS under krona, för Nils Sundström, (mästare från 1757). Med Stockholms hallstämpel 1780. Förgylld och bronserad spegel med skuren dekor. 140 x 60 cm.

Renoverad och kompletterad med senare ytskickt och glas. Skador, dekordelar medföljer löst.

Utropspris
8 000 SEK