1270420

Nils Sundström

(Sverige)
Nils sundström, spegel, gustavianskt stockholmsarbete.

Nils Sundström, spegel, gustavianskt stockholmsarbete.

Spegel signerad NS under krona, för Nils Sundström, (mästare från 1757). Med Stockholms hallstämpel 1780. Förgylld och bronserad spegel med skuren dekor. 140 x 60 cm.

Renoverad och kompletterad med senare ytskickt och glas. Skador, dekordelar medföljer löst.

Slutpris
17 700
1 753
2 130
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (49 bud)
10
23 feb 19:12
17 700 SEK
23 feb 19:09
17 200 SEK
10
23 feb 19:09
17 000 SEK
10
23 feb 19:08
16 700 SEK
23 feb 19:06
16 200 SEK