Johan Bergengren, saltkar ett par snarlika, silver, Kristianstad 1777 och 1780. Rokoko.

Invändigt förgyllda, ovala, släta på svängda bladfötter, bladformade handtag. Längd 10,5 cm, vikt 154 gram.

Lätt slitage.

Svenskt Silversmide, del II, pl 617, sid 230; "Ett vackert exempel på den terrinliknande typen är ett par saltkar av Paul Gerhard Zachoun, i Stockholm 1768. De äro liksom terrinerna ej dekorerade på annat sätt än genom de små blad, vilka tjäna som handtag och fötter"

Utropspris
18 000 SEK