Erik Löfman möjligen, luktdosa, silver, (verksam i Uppsala 1690-1718 (-1729)). Senbarock.

Delvis förgylld, balusterformad, delvis oktagonal med graverad bladdekor. Avskruvbar fot med rum. Höjd 6,2 cm, vikt 47 gram.

Slitage.

Proveniens

Falk Simons samling - F.S: 101

Utropspris
4 000 SEK