Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Matta, semiantik/old Kirman, ca 413,5-418 x 295-299 cm.

Röd botten med mörkblå medaljong, ljusblå hörnornament och mörkblå huvudbård. Tätt polykromt mönster av blad- och blomslingor. Huvudbårdens hörn med medaljonger.

Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, senare kortsidor.

Utropspris
8 000 SEK