Matta, semiantik/old Kirman, ca 413,5-418 x 295-299 cm.

Röd botten med mörkblå medaljong, ljusblå hörnornament och mörkblå huvudbård. Tätt polykromt mönster av blad- och blomslingor. Huvudbårdens hörn med medaljonger.

Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, senare kortsidor.

Utropspris
8 000 SEK