Spegellampett, Rokoko, 1700-talets andra hälft.

Förgylld och bronserad spegel, tvådelat glas, ljusarm av mässing. För ett ljus. 55 x 26 cm.

Renoverad och kompletterad med senare glas. Smärre kompletteringar vid ljusarmens fäste. Slitage och smärre skador, bortfall, torrsprickor, anlupet glas.

Utropspris
10 000 SEK