Matta, semiantik Täbris, ca 359-364 x 259 cm.

Rödmelerad botten med polykrom liten medaljong, stora palmett-, arabesk- och blomslingor. Blå huvudbård med polykrom blom- och palmettranka.

Abrasher. Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, lagningar, smärre malskador. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.

Proveniens

Bukowskis Important Spring Sale 625, Juni 2020

Utropspris
7 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58