1295733
Karmstolar, två stycken, gustavianskt stockholmsarbete samt gustaviansk stil, 1700-talets slut och tidigt 1900-tal.

Målade karmstolar med skuren dekor. En med Stockholm stolmakarämbetets sigill. Fasta stoppade sitsar, ryggar och armlän. Sitthöjd ca 45, höjd 94 cm vardera.

Slitage. Renoverade med senare målning. Smärre lagningar. Stolen från 1900-talet med resårstoppning.

Slutpris
4 800
477
578
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
9
23 feb 14:05
4 800 SEK
8
23 feb 13:26
4 000 SEK
21 feb 6:57
3 800 SEK
20 feb 21:27
3 600 SEK
20 feb 6:06
3 400 SEK