Spelbord, sengustavianskt, omkring år 1800

Fanerat med mahogny, raka, avsmalnade ben. Skiva med bakomliggande backgammonspel samt schackspel. Spelmarker samt tärningar medföljer. Gavlar med utdragbara ljusbrickor. Längd 82 cm, bredd 43 cm, höjd 71 cm.

Torrsprickor. Slitage. Något maskstungen.

Utropspris
4 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79