1299539

Maud von Rosen

(Sverige, 1902-1998)
Maud von rosen, skulptur. sign. och daterad 1942. gjut.stämpel. brons. total höjd  38 cm.

Maud von Rosen, skulptur. Sign. och daterad 1942. Gjut.stämpel. Brons. Total höjd 38 cm.

Ett fullblod. Monogramsignerad. Daterad 1942. Gjutarstämpel Herman Bergman fud. Brons. Höjd 34 cm (inklusive stensockel 38 cm). Längd 44 cm.

Strödda skrapmärken. Fläckar. Ett par sprickor i stenbasen.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
6 000 SEK