A collection of decorative Italian Ceramics

I detta tema har vi nöjet att presentera en delikat samling italiensk keramik från 1900-talets mitt. Här finns främst figuriner samt andra dekorativa vaser och fat mm från 1930-60-tal. Bland guldkornen finns eftersökta art deco-figuriner av Helen König Scavini för firma Lenci samt Sandro Vacchetti för Essevi.

15 föremål