1287313
Martin Wickström
(Sverige, Född 1957)
Martin wickström, bemålad väckarklocka i plåt, signerad mw och daterad -97.

Martin Wickström, bemålad väckarklocka i plåt, signerad MW och daterad -97.

"Tid (Time)". Höjd 14 cm.

Minimalt med färgbortfall.

Proveniens

Bukowskis, Contemporary & Design 561, 20 maj 2011.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Övrigt

Martin Wickströms genombrott kom kort efter tiden på Kungl. Konsthögskolan i slutet av 90-talet och hans verk har visats på otaliga utställningar världen över. Idag ingår hans verk på bland annat Moderna Museet i Stockholm och Göteborgs konstmuseum.

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19

Utropspris
8 000 SEK