Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Magnus Wennman

(Sverige, Född 1979)
Magnus Wennman
(Sverige, Född 1979)

Magnus Wennman, pigment print, signerad och numrerad 1/10 på etikett a tergo.

"Farah, 2 år", 2015. Bildyta 81,4 x 98,4 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Fotografiska, Stockholm.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Fotografiska, Stockholm, "Magnus Wennman/Aftonbladet, Där barnen sover", 30 september 2015 - 7 februari 2016.

Magnus Wennman är en prisbelönt fotograf och bland annat flerfaldig vinnare av World Press Photo Awards liksom till utmärkelsen Årets fotograf i Sverige. Tillsammans med Aftonbladet skapade Magnus Wennman utställningen ”Där barnen sover” på Fotografiska för att uppmärksamma de utsatta barnen som är på flykt från sina hem. Wennman träffade under 2015 barn på deras osäkra väg genom Europa på flykt från kriget i Syrien. Det är berättelsen om när natten kommer. Bilden av ”Farah, 2 år”, är tagen i Azraq i Jordanien.

https://darbarnensover.aftonbladet.se/ (Viktigaste läsningen just nu är Aftonbladets reportage om barnen på flykt från Syrien av Magnus Wennman och Carina Bergfeldt.)

https://www.unhcr.org/news/stories/2016/6/5702c1594/where-the-children-sleep.html
https://www.svd.se/i-lagret-grater-jag-varje-natt

Utropspris
5 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13