1287315
Maya Eizin Öijer
(Sverige, Född 1946)
Maya eizin öijer, signerad maya eizén och daterad -94 a tergo. pannå.

Maya Eizin Öijer, signerad Maya Eizén och daterad -94 a tergo. Pannå.

"Möte mellan Månjungfru och Enhörning". Pannå i tre delar 180 x 37,7 cm vardera.

Något repig.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Nutida, 16 nov 2010, kat. nr. 1978.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Övrigt

Eizin Öijer är en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Hon har studerat på Tokyo University of Art, Konsthögskolan respektive Konstfack i Stockholm. Sedan debuten 1967 på Nationalmuseum har Maya Eizin Öijer skapat sig ett starkt namn inom svensk samtidskonst och har regelbundet ställt ut i så väl Sverige som utomlands. Maya Eizin Öijer finns representerad i ett flertal samlingar, exempelvis på Moderna Museet. Eizin Öijer arbetar i ofta i olika medier, som foto och måleri samt ofta i stark färgton

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19

Utropspris
8 000 SEK