Hans Peterson

(Sverige, Född 1953)
Hans Peterson
(Sverige, Född 1953)

Hans Peterson, signerad och daterad 8904 a tergo. Bemålat trä.

"Oval form", nr 2, tillverkad med hjälp av Torgny Larsson. 186 x 121 cm.

Smärre fläckar.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Hans Peterson har under sin tid som konstnär och skulptör sedan 80-talet stått bakom en rad olika offentliga uppdrag. Några av de offentliga verk som återfinns är bland annat vid Sjövikskajen, Liljeholmen i Stockholm samt i Hällmyra utanför Söderhamn. Peterson finns representerad på såväl Skissernas Museum i Lund som Statens Konstråd.

Utropspris
10 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19