Konst Contemporary
1289235

Hans Peterson

(Sverige, Född 1953)
Hans peterson, signerad och daterad 8904 a tergo. bemålat trä.

Hans Peterson, signerad och daterad 8904 a tergo. Bemålat trä.

"Oval form", nr 2, tillverkad med hjälp av Torgny Larsson. 186 x 121 cm.

Smärre fläckar.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - O37
Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Övrigt

Hans Peterson har under sin tid som konstnär och skulptör sedan 80-talet stått bakom en rad olika offentliga uppdrag. Några av de offentliga verk som återfinns är bland annat vid Sjövikskajen, Liljeholmen i Stockholm samt i Hällmyra utanför Söderhamn. Peterson finns representerad på såväl Skissernas Museum i Lund som Statens Konstråd.

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
14 000
1 386
1 685
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
1 mar 18:50
14 000 SEK
1 mar 18:50
13 500 SEK
1 mar 18:48
13 000 SEK
1 mar 18:48
12 600 SEK
1 mar 18:45
12 000 SEK