Åkdyna, rölakan, halvkrabba och rosengång, ca 47-49,5 x 100 cm, Skåne omkring 1900.

Polykromt randmönster med medaljonger, åttabladsstjärnor och andra stiliserade blommor. Rött foder.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar.

Utropspris
2 500 SEK