Madeleine Pyk – en samling F769

IKEA

(Sverige, Grundat 1943)
IKEA
(Sverige, Grundat 1943)

Harald Fust, Canapé, "Singoalla", IKEA, 1960-tal.

Fast stoppad rygg och sits av fårskinn. En uppsvängd gavel. Ben av björk. Sitthöjd ca 41 cm. Längd 165, höjd 90, djup 70 cm.

Omklädd, smärre slitage.

Modellen formgiven år 1961.

Formgivare

Utropspris
15 000 SEK