Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Antonio Citterio

(Italien, Född 1950)
Antonio Citterio
(Italien, Född 1950)

Antonio Citterio, fåtöljer, ett par, ”Carlotta”, Flexform, Italien.

Ihopfällbar stomme av stål. Klädda med koskinn. Etikettmärkta Flexform. Sitthöjd 41, höjd 75 cm.

Smärre slitage. Några plastfötter saknas.

Proveniens

Enligt uppgift inköpta på Nordiska Galleriet, Stockholm, 2005.

Utropspris
10 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13