Arne Jones E1299

Halsband "Skatten från Halikko", sterlingsilver. Kalevala koru, Helsinki 1996.

Längd 74 cm.
Pärlornas diameter 10-19 mm.
Vikt 48,8 g.

Obetydligt ytslitage.

Förebilden till smycket är det halsband som hittades vid Åminne herrgård i Halikko, Finland. Halsbandet är en del av Halikkoskatten som hittades 1887 och som är daterad till 1100-talet. Skatten består av två silverprästkors, ett förgyllt silverkrusifix och en silverhalsband som består av filigrandekorerade pärlor. Halikkoskatten är det mest värdefulla fyndet i Finland och en av de mest betydande i Norden.

Källor: Kalevala korus bildarkiv och salo.fi - Salon kaupunki: Muinaishistoriaa ja Halikon aarre

Utropspris
600 EUR