Karl Anders Ekman

(Finland, 1833-1855)
Karl Anders Ekman
(Finland, 1833-1855)

Karl Anders Ekman, olja på duk, uppfordrad på pannå.

Religiöst motiv, 23 x 30 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Galerie Hörhammer "Små verk av stora konstnärer", 1985.

Carl Andreas (Karl Anders) Ekmans lovande konstnärsbana fick ett abrupt slut, då han avled endast 22 år gammal i en lungsjukdom. Hans farbror var konstnären R.W. Ekman, som allmänt kallas för "det finska måleriets fader".
Karl Anders Ekman studerade vid Finska Konstföreningens Ritskola 1849-52 och därefter i Stockholm, Köpenhamn och slutligen vid Staatliche Kunstakademie i Dusseldorf 1854-55. Hans verk var första gången utställda år 1855.
Ekmans målningar finns representerade i bl.a. Ateneums, Tammerfors Konstmuseets och Cygnaeus Galleriets samlingar.

Utropspris
450 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377