Asmund Arle, skulptur, mörkpatinerad brons, signerad A. Arle och numrerad 1/5.
Häst som rullar sig.Gjutarmärkning H. Bergman. Fud. Mörkpatinerad brons. Höjd ca 13,5 cm, längd ca 33 cm.
Generellt god kondition. Obetydligt åldersrelaterat slitage.
Stockholms Auktionsverk, Moderna kvalitén, 28 oktober, 2010.