Louis Sparre

(Sverige, 1863-1964)
Louis Sparre
(Sverige, 1863-1964)

Louis Sparre, olja på duk, signerad L. Sparre och daterad 1918.

Stockholms slott. 72 x 90 cm.

Pehr Louis Sparre af Sövdeborg var bildkonstnär, född i Italien 1863 och verksam i Sverige och i Finland. Studerade vid Konstakademien i Stockholm och vid Académie Julian i Paris, där han blev nära vän med Akesli Gallen-Kallela, som lockade Sparre till Finland. Där utförde han stora delar av sin produktion.

I Paris lärde Louis Sparree också känna Anderz Zorn, som också han blev en nära vän. Han var ofta gäst hos paret Zorn på Rue Daubigny.

Han debuterade 1888 på Salongen med en skymningsstämning över Rue Lamartine och till Världsutställningen 1889 valdes pastellen Flicka vid fönster ut. Två år senare visades två av hans verk med finska motiv, Söndagsvila och Finsk bondflicka, på salongen i Paris. Samma år beslöt han att flytta till Finland och blev kvar där till 1908. Han företog vidsträckta resor i Finland och skildrade de i såväl målningar som i boken Bland Kalevalafolkets ättlingar - anteckningar från en vandring i Fjärrkarelen 1892. Målningarna Den första snön och Middagen (båda 1891) väckte stor uppmärksamhet och den förra visades i Paris på Salon Champs de Mars 1893.

Louis Sparre var från 1893 gift med Eva-Mannerheim och blev därigenom svåger till Gustaf Mannerheim. Han var medlem av fäktarlaget vid OS 1912 i Stockholm, ordförande i Grafiska Sällskapet 1918-1921, i. Konstnärsklubben 1923-1924 och 1929-1930 och i Svenska konstnärernas förening 1927-1929. Han var aktiv sent i livet och öppnade ett eget galleri 1962l där han arrangerade en separatutställning, 99 år gammal. Han blev riddare av Nordstjärneorden 15 september 1923 och kommendör av Vasaorden 15 november 1946. Han var dessutom kommendör av Finlands Vita Ros' orden, innehade Finländska Frihetskorsets orden 3:e klass med rött kors samt var riddare av Franska Hederslegionen.

Louis Sparres motiv utgörs ofta av porträtt, naturalistiska figurkompositioner och landskap, men också stadsbilder, flera kända av dessa är av Stockholm.

Han är i Sverige representerad vid bland annat Göteborgs konstmusuem, Nationalmuseum i Stockholm och Kalmar konstmuseum.

Ytsmuts.

Konstnär

Utropspris
20 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14