Birger Ljungquist

(Sverige, 1894-1965)
Birger Ljungquist
(Sverige, 1894-1965)

Birger Ljungquist, olja på duk, signerad Birger Ljungquist.

Utsikt från Kungsklippan, Stockholm. 48,5 x 72,5 cm.

Bildkonstnär född 1894 i Kisa, död 1965 i Stockholm. Studerade vid Althins målarskola, Konstakademien i Stockholm samt i Paris. Debuterade ihop med De tretton på Liljevalchs Konsthall 1928. Han har målat nakna bondflickor i interiörer, porträtt, landskap och Stockholmsbilder.

Representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Norrköping Konstmuseum, Borås Konstmuseum, Bergen museum och Linköpings museum.

Hörn med knappnålsstora hål (troligtvis efter tidigare uppfästning). Krackelyrer. Ytsmuts.

Utropspris
6 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89