1189792

Gunnar Zetterström

(Sverige, 1902-1965)
Gunnar zetterström, olja på pannå, signerad.

Gunnar Zetterström, olja på pannå, signerad.

Sommarbild mot Riddarholmen. 46 x 56 cm.

Gunnar Zetterström är en av våra mest älskade Stockholmsskildrare. Han föddes 1902 i Stockholm, där han huvudsakligen var verksam och levde fram till sin död 1965.

Efter studier för Carl Wilhelmson, målade Gunnar Zetterström främst landskap, stilleben och inte minst stadsmotiv. Han medverkade i flera stora utställningar och som en hav de stora skildrarna av Stockholm är han också representerad på Stockholms Stadsmuseum.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Klubbat pris
2 400
237
283
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
20 jun 13:49
2 400 SEK
20 jun 0:16
2 200 SEK
18 jun 13:58
2 000 SEK
15 jun 13:05
1 700 SEK
12 jun 15:13
1 500 SEK