Ebba von Koch

(Sverige, 1866-1943)
Ebba von Koch
(Sverige, 1866-1943)

Ebba von Koch, olja på dukpannå, signerad

Vy över Stockholm. 50,5 x 35,5 cm.

Ytsmuts. Pannån något slagen

Ebba von Koch (1866-1943), var en svensk bildkonstnär. Hon var dotter till författaren och överstelöjtnanten Richert Vogt von Koch och friherrinnan Agathe Henriette Wrede af Elimä. Von Koch studerade konst framför allt i Paris för Gustave Courtois och Pascal Dagnan-Bouveret vid Acadèmie Colarossi 1988.

von Koch återvände upprepade gånger till Paris för självstudier och genomförde även studieresor till Nederländerna och Italien för att studera de äldre mästarna.

Som en av grundarna till Föreningen Svenska Konstnärinnor bidrog von Koch till att fler kvinnor släpptes fram i konstvärlden, Hon medverkade i föreningens utställningar och ställde även ut med konstnärsgruppen De Frie.

Utropspris
6 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17