Ole Schwalbe

(Danmark, 1929-1990)
Ole Schwalbe
(Danmark, 1929-1990)

Ole Schwalbe, olja på duk, signerad och daterad 1962 a tergo.

"Le Tombeau II". 100 x 80 cm

Ytsmuts. Mindre färgbortfall.

Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17

Ole Schwalbe var en dansk målare, medlem i Linien konstnärsförening som 1956 initierade den andra generationen dansk konstruktivism, som de kallade för konkret realism. Han var autodidakt, men utbildade sig till tryckare från 1945 till 1950. Efter att ha experimenterat med färg bestämde han sig 1953 för att begränsa sig till svartvitt och bildade positiva och negativa segment av cirklar som märkena med ett gem. I slutet av 1950 -talet lade han till rött i de svartvita för att representera de tre viktigaste aspekterna av tillvaron: liv och död, kropp och själ. Runt 1960 utvecklades hans svartvita till gråtoner som i Signet 1 (1960) men sedan började han återinföra färg med djupblått, som kom att bli hans signum.
Ole Schwalbe trodde på total interaktion mellan konst och arkitektur, som i hans utsmyckning av Brandbjergskolan 1970 där han introducerade konstnärliga drag som integrerades under byggnadens konstruktion. Andra byggnadsdekorationer omfattade Sukkertoppen Forsamlinghus (1972), danska ambassaden i London (1977), Holstebros bibliotek (1981) och rådhuset (1986). Han fick Akademiens guldmedalj 1966 och Thorvaldsens medalj 1978.
Representerad på många av de största danska museerna, som Lousiana Museum of Modern Art, utanför Köpenhamn, Museum of Modern Art i Ålborg, Statens museum for Konst, Herning Museum of Contemporary Art, Fuglsang Konstmuseum, Esbjerg Kunstmuseum, Aarhus Kunstmuseum och Randers Kunstmuseum.

Utropspris
20 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89