Leida Rives-Elfvén

(Estland/Sverige, 1915-1989)
Leida Rives-Elfvén
(Estland/Sverige, 1915-1989)

Leida Rives-Elfvén, olja på duk, signerad.

Utan titel. 45 x 65 cm.

Smärre skrapmärken längs ramkanten.

Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17

Leida Rives-Elfvén är en allt mer uppmärksammad konkret målare, tecknare och grafiker som flyttade till Sverige från Estland och blev svensk medborgare 1939. Hon studerade vid konstakademien i Tallinn innan hon i Sverige studerade vid Barths målarskola och Lena Börjesons konstskola, sedan för madame Adrian i Paris och vid Hollywood Art Shool och University of Los Angeles. Därefter följde ett stort antal utställningar i USA, Sydamerika och Europa.

Hennes konst består av nonfigurativa kompositioner i olja, akvarell, gouache, emalj eller gobelängteknik. Bland Leida Rives-Elfvéns offentliga arbeten märks en utsmyckning för Västerviks simhall, flämskväv till Gamleby kyrka, emaljarbete för Tjusts domsagas tingshus i Västervik, gobelänger till Rönnebergaskolan på Lidingö och Stadsbiblioteket i Nacka.

Representerad vid bland annat Victoria and Albert Museum i London, Moderna museet i Stockholm och Jönköpings läns museum.

Utropspris
20 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801