Leida Rives-Elfvén, olja på duk, signerad.
Utan titel. 45 x 65 cm.
Smärre skrapmärken längs ramkanten.
Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17
Leida Rives-Elfvén är en allt mer uppmärksammad konkret målare, tecknare och grafiker som flyttade till Sverige från Estland och blev svensk medborgare 1939. Hon studerade vid konstakademien i Tallinn innan hon i Sverige studerade vid Barths målarskola och Lena Börjesons konstskola, sedan för madame Adrian i Paris och vid Hollywood Art Shool och University of Los Angeles. Därefter följde ett stort antal utställningar i USA, Sydamerika och Europa.
Hennes konst består av nonfigurativa kompositioner i olja, akvarell, gouache, emalj eller gobelängteknik. Bland Leida Rives-Elfvéns offentliga arbeten märks en utsmyckning för Västerviks simhall, flämskväv till Gamleby kyrka, emaljarbete för Tjusts domsagas tingshus i Västervik, gobelänger till Rönnebergaskolan på Lidingö och Stadsbiblioteket i Nacka.
Representerad vid bland annat Victoria and Albert Museum i London, Moderna museet i Stockholm och Jönköpings läns museum.