Sven Hansson

(Sverige, 1927-2014)
Sven Hansson
(Sverige, 1927-2014)

Sven Hansson, relief, signerad och daterad 1991

Utan titel. 74 x 55,5 cm.

Ytsmuts. Övre kant med skav.

Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17

Sven Hansson var en bildkonstnär och grafiker som studerat på Valands konstskola i Göteborg samt för André Lhote i Paris. Han arbetade i gouache, olja samt relief i en konkret, geometrisk, nonfigurativ stil. Hansson var hyllad av kritikerna, fick ett stort antal stora stipendier och hade många utställningar inte bara i Sverige, utan också i Danmark, Frankrike, Tyskland och Spanien.

Representerad på Moderna Museet och Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum samt på flera institutioner runt om i Sverige.

Utropspris
9 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89